At Yarışları ve Doping

At Yarışları ve Doping

PETA, 2013’te önde gelen antrenörlerden olan Steve Asmussen’in ahırlarını araştırdı ve her atın aşağıdakileri de içeren bir dizi ilaç ve “tedavi” verildiğini ortaya çıkarttı.

Hipotiroidiyi tedavi etmek ve metabolizmayı hızlandırmak için kullanılan reçeteli bir ilaç olan tiroksin, görünüşte herhangi bir tiroid durumu bulgusu olmadan, atların hepsine değilse de çoğuna uygulandı.
Lasix-diüretik, sadece aşırı egzersiz sırasında diğer ilaçların varlığını maskeleyen ve hızlı kilo kaybının neden olduğu ve performansı arttığı ortaya çıkarıldı. Lasix, yarış günlerinde çoğu ülkede yasaklandı, ancak ABD’de Thoroughbreds’in yüzde 90’ından fazlası uyuşturucuya saatler içinde veriliyor.

Atların bacakları sıvı azot (dondurucu-ateşleme denilen bir süreç) ve diğer tahriş edici “kabarcıklayıcı” kimyasal maddelerle yakıldı; bu da ağrıyı ağrıtmaya neden oluyor -yani bacaklara kan akışını teşvik ediyordu.
Hayvanlarda belirgin bir belirti yoksa bile, ülserler, topallık ve iltihaplanma gibi rahatsızlıkları tedavi etmek için atlara kas gevşetici, sedatif ve diğer kuvvetli ilaçlar verildi.
PETA’nın soruşturmasını takiben, New York Eyalet Oyun Komisyonu, uyuşturucu kullanımının ihlali nedeniyle Asmussen’e 10.000 ABD Doları para cezası verdi ve eğiticilerin ve veteriner hekimler için atları performansı artırıcı uyuşturucuların kullanılmasını önlemeyi amaçlayan kapsamlı yeni düzenlemeler önerdi.

Asmussen cezalandırılmış olmasına rağmen, sayısız diğer tanınmış eğitmenler eşit derecede gölgelenmiş kayıtlara sahiptir. 2015 Üçlü Veli taç giyen American Pharoah’ın eğitimcisi Bob Baffert’in, atlarından birinde 7 atın aniden öldüğü sonra atlara tiroksin verdiği ortaya çıktı. Ülkedeki lider eğitmen Todd Pletcher, uyuşturucu ihlalleri nedeniyle birden fazla cezanın ertelenmesine hizmet etti. Doug O’Neill, 2012 Kentucky Derby ve Preakness Stakes kazanan I’ll Have Another’ın antrenörlüğünde, kemerinin altındaki bir düzineden fazla ihlal var. 2013 Preakness kazanan Oxbow’un eğitmeni D. Wayne Lukas, kokain ile yakalandı ve daha sonra bacağını kıran bir aptala uyuşturucu verildi. Darrel Delahoussaye atlarda yılan zehiri kullandı. Ve 2007’de Patrick Biancone, bir yıl boyunca, kobra zehiri de dahil olmak üzere birçok uyuşturucu ihlali nedeniyle askıya alınıyordu.

Yarış için yetiştirilen her iki Thoroughbreds’den birinde tahmini bir tane kesim gönderilecek – yani binlerce atın karkaslarına uyuşturucu ile muamele edildi.

PETA’nın soruşturmasını takiben, önemli yarış pistlerine sahip olan Stronach Grubu, kapsamlı ilaç reformları yaptığını açıkladı. New York Eyaleti Oyun Komisyonu, anti-inflamatuvar ilaçlar ve anabolik steroid üzerine katı düzenlemeleri içeren bir dizi değişikliği onayladı. Bununla birlikte, sayısız diğer pistler ve devletler uyuşturucu düzenlemelerinde geride kalmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.